Trwa MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2021!
Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie m.in. prapremierowy performance kompozytorski Pawła Mykietyna, duet Extrawelt przywiezie unikatowy live act, a filharmonicy pochylą się m.in. nad twórczością Pärta, Adamsa, Sikorskiego i Nymana. Prace artystów takich jak Jesper Just, Bogna Burska czy Kristian Skylstad przybliżą nam zagadnienie minimalizmu w sztuce, z wielu nieoczywistych i szerokich perspektyw. Nie zabraknie także zupełnie wyjątkowego koncertu dla rodzin przygotowanego wraz z uczniami z dysfunkcjami, paneli dyskusyjnych ze znamienitymi gośćmi czy tradycyjnych pokazów iluminacji budynku. Festiwal potrwa do 26 września.
22 września – inauguracja i pokaz iluminacji
Czwartą edycję festiwalu zainauguruje performance kompozytorski Pawła Mykietyna – jednego z najwybitniejszych twórców muzyki współczesnej. Artysta zainspirowany architekturą budynku Filharmonii w Szczecinie, wyróżnionego w 2015 roku nagrodą im. Miesa van der Rohe, w swoim premierowym dziele podejmie wyzwanie przeniesienia idei prostoty i przystępności w pole dzieła muzycznego. Trwająca około godziny kompozycja oprze się na grze muzyczną formą, barwą dźwięku oraz architektoniczną przestrzenią.Koncert inauguracyjny | MYKIETYN odbędzie się 22 września o godz. 20:00 w holu. Bilety (40/30 PLN) dostępne są na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
Pierwszy dzień festiwalu to także dzień w którym budynek Filharmonii rozpocznie festiwalowy spektakl iluminacji, trwający aż do niedzieli. Za całość odpowiadać będzie Bartosz Wójcicki PuH z Pushka Studio. Na pokazy iluminacji zapraszamy codziennie do 26 września o godz. 20:50.
23 września – konferencja, wernisaż i pokaz iluminacji
Drugi dzień festiwalu rozpocznie wyjątkowe wydarzenie towarzyszące, czyli polsko-niemiecka konferencja „Sztuka życia- mniej znaczy lepiej”, którą poprowadzi znany dziennikarz i autor kanału Imponderabilia w serwisie YouTube, Karol Paciorek. Pośród prelegentów znalazły się takie osoby jak uznana pisarka i filozofka, Mira Marcinów czy światowej sławy architekt i designer Oskar Zięta.Rejestracja dobiegła już końca, ale zainteresowani będą mogli śledzić przebieg konferencji 23 września o godz. 17:00 na żywo na FACEBOOKOWEJ STRONIE Filharmonii.
Również w czwartek, 23 września o godz. 20:00 zapraszamy na otwarcie wystawy „Mały wir na środku oceanu”, której tytuł nawiązuje do legendarnej kompozycji minimalistycznej „Composition 1960 No. 15” La Monte Younga. Stanisław Ruksza – kurator, skompilował sześć prac wyjątkowych artystów: Bogny Burskiej, Rafała Jakubowicza, Jespera Justa, Magdy Malinowskiej, Patrycji Orzechowskiej, Kristiana Skylstada oraz Andrzeja Wasilewskiego. Prace na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dalekie od minimalizmu, bądź odnoszące się krytycznie do komercyjnego nadużywania tej estetyki, każda z nich jednak odnosi się do „zasad” regulujących „gramatykę” dzieł, bądź wyrosłych na bazie minimal-artu.
Otwarcie wystawy „Mały wir na środku oceanu” rozpocznie się 23 września o godz. 20:00 w galerii poziom 4. Wstęp jest wolny.
24 września – minimal techno, strefa relaksu i pokaz iluminacji
24, 25 i 26 września szczecińska firma Clochee zaprasza do galerii przy Cerkwii na strefę relaksu, gdzie za pomocą Virtual Reality, przeniesiemy się na łono przyrody, a odprężające warsztaty z jogi twarzy przybliżą minimalistyczne i naturalne podejście do piękna oraz zasady dbania o swoją skórę.Wejściówki można odebrać w kasie Filharmonii od 22 września 2021 r. w godzinach 13.00-18.00. Szczegóły na STRONIE WYDARZENIA.
Piątkowy wieczór w holu Filharmonii minie pod znakiem spotkania z legendą niemieckiej muzyki elektronicznej – duetem Extrawelt. Arne Schaffhausen i Wayan Raabe w specjalnie zaaranżowanym holu zaprezentują, live act z zakresu techno/electro, dzieląc się swym bogatym doświadczeniem zebranym w najciekawszych klubach i podczas najważniejszych festiwali. Całośc zostanie okraszona wizualizacjami przygotowanymi przez Pushka Studio.
Koncert Extrawelt live odbędzie się 24 września o godz. 20:00. Bilety (40/30 PLN) i szczegóły dostępne są na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
25 września – interpretacje Erika Satie'ego, muzyczna terapia, strefa relaksu i pokazy iluminacji
Sobota rozpocznie się w samo południe rodzinnym koncertem terapeutycznym AUTYPODY. Scenariusz i muzyka powstały podczas warsztatów z podopiecznymi Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 52 w Szczecinie.Nazwa 'Autypody' nawiązuje do lokalizacji geograficznej zjawiska świecących na niebiesko Glow Worms – występujących w australijskich i nowozelandzkich jaskiniach fluorescencyjnych owadów. Aby wejść do jaskiń, w których występują, należy przestrzegać rygorystycznych zasad związanych z poruszaniem się, akustyką oraz innymi czynnikami, które mogłyby zaburzyć harmonię ich naturalnego środowiska. Ta wyjątkowa nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne posłuży jako alegoria do przybliżenia podatności osób autystycznych na różnego rodzaju bodźce oraz uwrażliwienia na ich dostrzeganie.
AUTYPODY – muzyczna terapia odbędzie się 25 września o godz. 12:00. Bilety (20/10 PLN) dostępne na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
W sobotę wieczorem grupa szczecińskich filharmoników tworzących grupę ÉxQuartet wraz ze szczecińskim pianistą Patrykiem Matwiejczukiem, podejmie się autorskiej reinterpretacji myśli muzycznych Erika Satie'ego, których nastrojowość, spójna struktura oraz prosta melodyka przez wielu postrzegane były jako protoplastyczna forma ambientu. Grupa przedstawi także dwie premierowe kompozycje napisane przez skrzypka Łukasza Górewicza oraz altowiolistę Grzegorza Sadowskiego.
Koncert ÉxQuartet & Patryk Matwiejczuk odbędzie się 25 września o godz. 20:00. Bilety (20/10 PLN) dostępne są na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
Koncert będzie się także transmitowany w serwisach YOUTUBE i FACEBOOK.
26 września – wielki finał z orkiestrą, strefa relaksu i pokazy iluminacji
W niedzielę o godz. 19:00 w Sali symfonicznej odbędzie się wielki finał festiwalu, podczas którego usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod batutą utalentowanego i otwartego dyrygenta, Jonathana Stockhammera.Koncert skupiony będzie wokół muzyki minimalistycznej, repetytywnej w różnych jej odsłonach. Indywidualne podejście kompozytorów do rozumienia minimalizmu jako nurtu i idei przyjmuje z jednej strony postać uduchowionej ascezy (Arvo Part), z drugiej energetycznego i intensywnego, a niekiedy mechanicznego perpetuum mobile (John Adams). To także dźwięki przejmujące i w swojej powtarzalności niepokojące (Tomasz Sikorski), ale także dające ulgę czy rodzaj optymistycznego finału (Michael Nyman). Mamy nadzieję, że repertuar koncertu połozy kres tezie o jednowymiarowym i wyczerpywalnym charakterze muzyki minimalistycznej.
Koncert PÄRT | SIKORSKI | ADAMS | NYMAN odbędzie się 26 września o godz. 19:00. Bilety (55/25 PLN) można dostać na STRONIE WYDARZENIA oraz w kasie.
Wydarzenie będzie także transmitowane online na platformie livefilharmonia.szczecin.pl.
MUSIC.DESIGN.FORM Festival organizuje Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Miejska Instytucja Kultury współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Music.Design.Form Festival 2021 odbywa się w ramach projektu Music.Multimedia.Management. dofinansowanego z MF EOG oraz ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Projekt polsko-niemiecka konferencja „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
21-09-2021, 17:16:34