Jak minimalizm może zmienić nasze życie? Jakie szanse niesie ze sobą? Czy nasze wybory, postawy i styl życia idące z duchem minimalizmu mogą zmienić świat? Wreszcie, czy z pozoru niezwiązane ze sobą aspekty naszego życia mogą wzajemnie na siebie oddziaływać właśnie w nurcie minimalizmu? Na te i wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi podczas polsko-niemieckiej konferencji „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej”.
Mniej znaczy lepiej?
XXI wiek przyniósł nam niemal nieograniczony dostęp do dóbr – zarówno tych pomagających zaspokoić codzienne potrzeby, jak i tych związanych z samorozwojem, bezpieczeństwem czy poczuciem piękna. By kupić kolejny przedmiot do domu, zagraniczną wycieczkę, zrobić zakupy spożywcze wystarczy wyjście do najbliższego centrum handlowego albo uruchomienie przeglądarki internetowej na urządzeniu mobilnym. Łatwość z jaką możemy coś nabyć przekłada się na coraz większą potrzebę posiadania, a z kolei nadmiar paradoksalnie powoduje niedosyt zamykając nas w błędnym kole konsumpcjonizmu.
W opozycji do niego staje minimalizm – nurt znany od dawna w filozofii, a w sztuce, muzyce, designie czy literaturze rozwijający się od lat 60. XX wieku. Dziś także w życiu codziennym, relacjach społecznych czy kwestiach związanych ze środowiskiem. Jak minimalizm może zmienić nasze życie? Jakie szanse niesie ze sobą? Czy nasze wybory, postawy i styl życia idące z duchem minimalizmu mogą zmienić świat? Wreszcie, czy z pozoru niezwiązane ze sobą aspekty naszego życia mogą wzajemnie na siebie oddziaływać właśnie w nurcie minimalizmu?
Polsko-niemiecka wymiana doświadczeń
Podczas polsko-niemieckiej konferencji „Sztuka życia – mniej znaczy lepiej” organizowanej przez Filharmonię w Szczecinie będziemy szukać odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z szeroko pojętym minimalizmem. Konferencja będzie częścią międzynarodowego festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM Festiva, którego hasłem przewodnim będzie w tym roku właśnie „minimal”. Wydarzenia, w tym konferencja, ukażą minimalizm nie tylko od strony muzycznej, ale także wizualnej, kulturowej, społecznej czy środowiskowej.
Przy współpracy merytorycznej z
Uniwersytetem Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde oraz dzięki zaproszonym ekspertom z Polski i Niemiec postaramy się zainspirować do dyskusji i rozważań na temat szans, jakie niesie ze sobą minimalistyczne podejście do życia. Od ruchu zero waste, przez kuchnię wegańską, prowadzenie zrównoważonego biznesu, turystykę, po wpływ naszych, z pozoru małych i nieistotnych, decyzji na środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń. Głos zabiorą m. in. naukowcy i eksperci zajmujący się minimalizmem (także tym w muzyce i sztuce), przedsiębiorcy prowadzący zrównoważoną działalność, czy influencerzy propagujący minimalizm w życiu codziennym.
Zarejestruj się i weź udział w konferencji –
FORMULARZ REJESTRACYJNY
By zadbać o komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników
konferencja odbędzie się w systemie hybrydowym. Spotkamy się z publicznością w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie oraz online – na platformie wideokonferencyjnej ZOOM i profilu Filharmonii w serwisie Facebook.
PROWADZENIE:
Karol Paciorek
PROGRAM
17:00 – OTWARCIE KONFERENCJI
Dorota Serwa – Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Claudia Brözel – Wyższa Szkoła Rozwoju w Eberswalde
17:10 – FILM
Głos wystarczy… O porozumieniu współśpiewem
Weronika Grozdew-Kołacińska
17:15 – Mniej nie musi znaczyć lepiej, ale musi znaczyć mocniej. O minimalizmie w najnowszej literaturze polskiej
Mira Marcinów
17:35 – FILM
Mniej znaczy lepiej – o sztuce i życiu
Oskar Zięta
17:40 – JESTEM – O świadomym byciu, etycznym biznesie, stracie i życiu z jednym plecakiem
Malka Kafka
18:00 – FILM
Nie ma planety B
Govinda Thaler
18:05-18:20 – PRZERWA
18:20 – FILM
Lawendowy umiar
Joanna Olszewska i Karolina Kurpiel-Zawadzka
18:25 – Minimalizm jako trend – Rezonans jako tęsknota
Claudia Brözel
18:45 – Less is more – o zasadzie małych kroków
Daria Prochenka
19:05 – Mieć czy być? Czy moda nas pochłania?
Zosia Zochniak
19:25 – PODSUMOWANIE KONFERENCJI
Organizator: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Partner: Uniwersytet Zrównoważonego Rozwoju w Eberswalde
Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym MUSIC.DESIGN.FORM Festival.